איך מתנהלת חקירה באזהרה ומה חשוב לדעת לפני שמגיעים אליה?

איך מתנהלת חקירה באזהרה ומה חשוב לדעת לפני שמגיעים אליה
תוכן העיניינים

חקירה באזהרה היא שלב משמעותי מאוד בחקירה משטרתית בנוגע לעבירות שונות. חשוד מגיע לחקירה כאשר יש כנגדו מספר ראיות. זהו שלב קריטי בחקירה שיכול להכריע את תוצאותיה ואפילו את תוצאות התיק כולו, ועל כן יש כמה דברים שחשוב לדעת לפני שמגיעים אליה, ועל כך נפרט במאמר הבא.

 

מהי חקירה באזהרה?

אדם הנחקר באזהרה הוא מי שהמשטרה חושדת כי ביצע עבירה פלילית, על סמך מידע מודיעיני או תלונה שהוגשה כנגדו. מטרת החקירה היא לקבל את גרסתו של החשוד לגבי החשדות המיוחסים לו, וזאת לאחר שהוזהר על כך וקיבל מידע על זכותו להתייעץ עם עו"ד פלילי לפני החקירה ועל זכותו לשמור על שתיקה במהלכה. חקירה באזהרה יכולה להתרחש באחד משני מצבים: עיכוב ומעצר מיידי או הזמנה מתואמת לחקירה. ההבדל בין שני המקרים נובע מחומרת העבירה והסיכון שמא החשוד ישבש את הליכי החקירה מרגע היוודע לו על החשדות ועד להגעתו לחקירה.

 

חקירה באזהרה ומעצר

כאשר קיים חשש לשיבוש או סכנה מצד החשוד, החקירה מבוצעת לאחר מעצרו. במסגרת המעצר, החשוד מנותק מסביבתו כדי למנוע אפשרות של שיבוש הליכי חקירה. לרוב, נלקח ממנו הטלפון הנייד והוא נתון תחת משמורת המשטרה ללא יכולת להתקשר באופן עצמאי.

 

איך מתנהלת החקירה?

המשטרה יכולה להזמין את החשוד ולתאם חקירה או לעצור אותו. בשני המקרים השוטרים יזהירו את החשוד כי הוא חשוד בעבירה כלשהי, כשהם אינם מחויבים ליידע על טיב העבירה או הראיות. לאחר מכן, החוקר יכול להשתמש במגוון טכניקות שונות בשביל לחלץ את המידע שבו הוא מעוניין. יש להיזהר משלב זה וכדאי מאוד להתייעץ עם עורך דין לפני כל חקירה באזהרה.

חשוב לנסות ולהבין מה הסיבה לחקירה ומה הן הראיות, וחשוב מאוד לזכור שבין הטכניקות של השוטרים יש גם ניסיון לעזור ולהקל, להיראות כמו "חבר", ובמצבים כאלה כדי לשמור על זהירות ושוב להתייעץ עם עורך דין. ישנה חשיבות גבוהה לא לשקר, וחשוב לזכור שישנן דרכים רבות לענות על שאלות שונות מבלי לשקר באופן בוטה. השקר יכול בקלות להכשיל את הנחקר.

 

מטרת ההתייעצות עם עורך הדין

התייעצות עם עורך דין תסייע לנחקר להבין את זכויותיו, את הסכנות הטמונות במעמד החקירה, ותספק לו כלים לזיהוי פעולות חקירה שאינן חוקיות. בנוסף, היא תאפשר לו להיות ערני לתרגילי חקירה שעשויים להוביל להודאה מפלילה מבלי משים.

 

סיכום

חקירה באזהרה היא מעמד מלחיץ ומשמעותי ביותר במהלך של חקירת משטרה. זהו מקום מועד לטעויות של הנחקר בגלל המעמד, הלחץ והפחד הכרוך בו. למשטרה טכניקות חקירה מתוחכמות והאדם הרגיל לא מיומן בהן, לכן הכלי של התייעצות עם עורך דין הוא קריטי בשביל לצלוח את החקירה עם כמה שפחות נזק.

חקירה שנערכה באזהרה

490 בניית אתרים - סמל
בניית אתרים
מבית עשהאל דרייר בע"מ

בניית אתרי אינטרנט על תשתית וורדפרס, אתרים ברמה הגבוהה ביותר מתאימים לקידום במנועי החיפוש, מבית עשהאל דרייר מקדם אתרים מקצועי עם צוות שיודעים להבריג את האתרים שלכם במקום הראשון.

לקבלת הצעת מחיר מלאו את הפרטים

מאמרים נוספים בנושא
מחפש את החברה שתבנה את האתר שאתה חולם עליו?
חייג עכשיו!